Evropska solidarnost na delu
Širom Evropske Unije, države, regioni i gradovi pružaju ruku podrške susedima kojima je pomoć najpotrebnija. Putem EU Mehanizma Civilne Zaštite, države pokazuju solidarnost na delu.
Tri glavna tipa pomoći koje države pružaju su:
Lečenje pacijenata
Jedanaestoro pacijenata sa odeljenje za intenzivnu negu iz Italije i tri iz Francuske se leče u bolnicama u Austriji. Austrija je takođe poslala 181 kontejner za život koji mogu biti korišćeni kao skloništa ili mobilne ambulante koje su na raspolaganju grčkim vlastima za migrantske kampove u Grčkoj. Gradovi I države širom Nemačke leče kritično bolesne pacijente iz Italije I Francuske, i daje na korišćenje svoje kapacitete za intenzivnu negu za oko 175 građana iz Italije i Francuske. Sedam francuskih pacijenata sa intenzivne nege iz Mulhousa se leče u Luksemburgu. Još četvoro su stigli iz Tionvila (Thionville). Avioni za hitnu pomoć i dva helikoptera Luksemburške Vazdušne Hitne Pomoći su uključeni u Francusku Službu Hitne Pomoći. Doktori i medicinsko osoblje iz Rumunije I Norveške su poslati u Bergamo, angažovani i finansirani preko EU Medicinskih Snaga.
Zaštita zdravstvenih radnika i građana
Slovačka, Austrija, Češka, Francuska, Nemačka i Poljska šalju zaštitne naočare, maske, zaštitna odela i rukavice u Italiju. Letonija je obezbedila više od 500.000 maski i 300.000 respiratora. Španija dobija pomoć od Češke i Luksemburga.
Povratak ljudi kućama
Od početka izbijanja krize pa do sada, preko 50.000 građana EU koji su bili zaglavljeni su vraćeni kućama, putem 230 letova za repatrijaciju koji su organizovani i finansirani od strane EU Mehanizma Civilne Zaštite. Jedan od tri putnika koji su vraćeni kućama su bili evropski državljani drugačije nacionalnosti od države koja je organizovala let za repatrijaciju. Mnogo više unutar-evropskih letova direktno dovodi građane kućama dnevno preko direktnog angažovanja čarter letova od strane država članica EU, a ne putem EU Mehanizma Civilne Zaštite.